close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים

חלום שהופך לסיוט: מיתוסים בעיצוב הבית שכדאי לשכוח

מכונת כביסה במסדרון, אסלה בחדר השינה ונעליים בכניסה – נשמע כמו מהמורות קטנות בדרך להגשמת חלום? בואו תשמעו את האמת, כדי שלא תגידו לא ידענו מאת: לימור קלר

5
הדפס

לכל אחד מאיתנו יש חלום לשיפוץ הבית ולעיצובו בדיוק כמו שאוהבים. אבל לא תמיד החלום הזה פרקטי, גם אם הוא בר מימוש. דירה חדשה עושה לנו את זה, נוף פתוח מרטיט את לבבנו, ואמבטיה החשופה לחדר השינה היא משאת נפשנו מאז שראינו אותה אצל השכנים. נשמע חלומי? לא בטוח. לפני שאתם עושים צעד בכיוון למימוש הרעיון, אנחנו רוצים קצת להעיר אתכם משכרון החושים שלעיתים מתלווה לחג פורים, ולספר לכם את האמת ורק את האמת - כדי שתוכלו להתפכח, לבחון את ההשלכות ולחשוב אם זה בכלל מתאים לכם.

דירה חדשה מקבלן

המיתוס: אחרי התלבטות אם לעבור לדירה ישנה ולשפץ, או לעבור לדירה חדשה מהקבלן, החלטנו ש-fresh זה הכי כיף. אף אחד לא היה כאן לפנינו, נביא את האנרגיות החיוביות שלנו לבית שזה אך הורדו ממנו הניילונים, ונהנה משיא הטכנולוגיה באדיבות הקבלן.

המציאות: הדירה אומנם fresh, אבל הכסף שתשקיעו מהתחלה הוא יותר בכיוון "פַרש". כל חומר ואלמנט שתרצו לכלול בדירה, כרוך בתשלום נפרד, ומה שהקבלן נותן הוא בדרך כלל סטנדרט שאמור לדגדג לכם לשדרג. את הקיר לא תוכלו להרוס, בשביל הפרקט תצטרכו לקצר דלתות, המיזוג מתאים לדירה יותר מאשר להרכב בני הבית, והמטבח הגדול שחלמתם עליו יישאר בגדר חלום. אולי בכל זאת שיפוץ מקיף?


מיזוג כמו שאוהבים, בבית משופץ. עיצוב: רועי זליחובסקי. צילום: שרון צרפתי
פינת נעליים בכניסה

המיתוס: את הבוץ, החול ושאריות הלכלוך לא נכניס לבית באמצעות סוליות הנעליים, אלא נרכז את הנעליים בפינה אחת בכניסה. נוכל לסדר אותן לפי צבעים, לפי ילדים או אפילו בתחתית ארון פתוח, כדי שיהיה קל לחלוץ ולנעול חזרה.

המציאות: מבואת הכניסה אמורה להיות ייצוגית בדיוק כמו חדר המגורים, משום שהיא המקום הראשון שאליו נכנסים. ערימת נעליים, גם אם היא מסודרת היטב, לא יכולה להיראות טוב אם עבר חודש ימים מאז נעלו אותן, ואם אינכם ממרקים אותן עם החזרה הביתה. אבזמים פתוחים, שרוכים פוחזים, חלקים מאובקים ומדרכים מושחרים צריך לסגור מאחורי דלת, בחלל שיכול לספוג את שאריות החול והריחות הנלווים. אולי ארון סגור אי שם?


נקי וייצוגי. עיצוב: נרקיס ברזני. צילום: שי אפשטיין


קיר לוח גיר בבית

המיתוס: הומור הוא חלק מהחיים, וגם אנחנו שואפים להכניס אותו לחדרי הבית, אם בצבע מפתיע ואם בשילוב של קיר שכולו לוח גיר שחור, בו נקשקש להנאתנו ציורים, איורים והודעות משעשעות לבני הבית. ואם נהפוך אותו למגנטי, נוכל אפילו לשחק עם מוצרי נייר ולמגנט פריטים מתחלפים.

המציאות: קודם תצלחו בשלום את נושא הצבע, כי היום אפשר להשיג בעיקר צבע לוח גיר ירוק, ובשביל כל השאר תצטרכו לערבב מיני צבעים, משחות וגוונים עד שתגיעו לרצוי. ומה הקטע של הגירים - לא סיימנו איתו בבית הספר? חלקיקי האבק המתפזרים מהגיר לא נחשבים לידידותיים לסביבה, ומחיקה של הכתוב בכל פעם מחדש, ועוד בחדר הילדים או באזור האוכל, לא נשמעת לנו ידידותית בכלל. אולי פשוט נשאיר את הלוח למורה בבית הספר?


עיצוב: Alberto Demel, צילום: © 2014 Lineabeta S.p.A, Italy
מכונת כביסה בכל מקום

המיתוס: בחרנו להגדיל את חדר האמבטיה כדי לפנק לא רק את עצמנו בחדר ההורים, אלא גם את שאר בני הבית. חדר הכביסה הייעודי עם המתלה יכול לחכות. היום מכונות הכביסה והייבוש יכולות להתמקם בכל מקום בבית – במטבח, במסדרון ואפילו בסלון, אם רק ניערך בהתאם עם תוכניות.

המציאות: נכון שלא רואים את מכונת הכביסה, כשהיא מוסתרת בתוך ארון אינטגרלי במטבח או במסדרון, אבל לא הכי פרקטי לעמוד במסדרון הצר ממילא ולהתחיל למלא, להעביר ולפרוק מכונות, כשמאחוריכם עוברים בני הבית, שלא לומר שועטים מהחדר לסלון ובחזרה. גם המטבח הוא אזור שוקק פעילות ואוכל, ולא הכי פוטוגני להעביר דרכו ערימות של בגדים טרום-כביסה. וטרם דיברנו על הרעשים הנלווים להפעלת המכונות, כשאתם יושבים בסלון, מארחים או צופים בסרט והמכונות בפול ווליום. אולי ארון סגור בחדר הרחצה?


ארון שירות בחדר רחצה. עיצוב: ענבר קרפר סרנוביץ. צילום: נדב פקטמדפים פתוחים במטבח

המיתוס: גם לנו נמאס מהארונות העליונים, מהקלאפות ובכלל מהעומס במטבח. הגיע הזמן לדלל את הכלים ולהתקין מדף אחד או שניים מעל משטח העבודה במטבח, כדי שגם לנו יהיה מטבח שיקי, עדכני ואוורירי.

המציאות: אם המטבח ייצוגי בלבד, רק האבק יהיה מנת חלקכם על המדפים. אם גם מבשלים, מטגנים ופועלים בו שעות נוספות, נראה שהאבק פלאס טיפות השמן הדביקות יכריעו גם את היפה שבמדפים. חשבו שוב – לפני כל שימוש בכלים שעל המדף תצטרכו לאבק ולשטוף אותם. השאלה מי עקשן יותר ממי – אתם או טיפות השמן. אולי מדף אחד סמלי באזור מרוחק מהכיריים?


גם פתוח גם סגור. צילום באדיבות Standard Studioשולחן בנוי מתחת לחלון

המיתוס: סוף סוף גם לנו יש הזדמנות לעבוד מהבית ולארגן פינת עבודה מהממת, שתמוקם מתחת לחלון. רק נרים את הראש, ונמצא את הרוגע וההשראה מולנו, בלי מחשבות מסיחות דעת, ואף תהיה לנו תמונת נוף טבעית שלא תצריך מאיתנו השקעה בתמונות אמנות משרדיות.

המציאות: כשגרים מול הים, מול שדה פתוח או שדרת עצים מוריקה, תמונת הנוף יכולה להפוך על פיה כל עבודה שחורה. אבל מה קורה כשהנוף עירוני, רועש, מלוכלך ומלא פיח? ואם תכננו שולחן קבוע, איך מגיעים לחלון כדי לנקות אותו, להחליף זכוכית או לתקן תריס? אם כבר, אז עדיף שולחן נייד, שיהיה קל להזיז בשעת הצורך, כולל הציוד שעליו, המנורות והחוטים. אולי פינת ישיבה נמוכה עם כריות במקום?


מקום מתחת לחלון, אבל סגור. עיצוב: אורלי דקטר. צילום: גדעון לויןאולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
אהבתי (:  
מלי 19:45 05/06/2017

תביאו עוד כתבות כאלה, היה מענין מאוד!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
כתבה מעולה. אבל בקשר למכונת כביסה במקלחת לא נראה  
יפה יוסף 17:54 07/06/2017

שזה טוב למכונה.במק יש רטיבות והנמוכנה תקבל חלודה מזה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
אני לא מעצב במקצועי, אבל בשימוש במעט שכל ישר, הכלל הבא  
זלמן 19:31 07/06/2017

בעיצוב חייב להיות כלל ברזל, ואני ממליץ עליו בחום לכל המעצבים והמשפצים:< לדמיין לעצמכם, איך יראה הטרנד הנוכחי בעוד, נניח, שנתיים; האם תוכלו לחיות עם השגעון הנוכחי שיצרתם בביתכם, או שיתחשק לכם (במלוא הרצינות) להניח לבנת חבלה במרכז הבית ולהתחיל מהתחלה? נקודה למחשבה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
ארון נעליים סגור ואסתטי הוא דווקא רעיון מעולה  
הדס 13:20 11/06/2017

לנו יש כזה שנים. מאד לא נעים כשנכנסים עם נעליים מלוכלכות הביתה..

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
גם אני! (ל”ת)
 10:35 19/07/2017
5