close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
17.03.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

מחריף המאבק בין הרב לאו למנדלבליט: "איננו מוסמך"

לאחר ש'בחדרי' חשף את הזעם של הרב הראשי על היועמ"ש, שיגר עוזרו הבכיר מכתב חריף: "בכל הכבוד הראוי, היועמ"ש איננו מוסמך 'לשקול' את עמדת הרבנות הראשית. הרבנות הראשית היא הגורם המוסמך במדינה להכריע בסוגיות דתיות - הלכתיות"

20
הדפס
צילום: Tomer Neuberg/Flash90
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

חצי שנה לאחר ש"בחדרי חרדים" חשף, את הזעם של הרב הראשי הגר"ד לאו על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לאחר שהאחרון התעקש שלא לאפשר לרבנות הראשית ייצוג עצמאי בעתירה בבג"ץ על מתווה הכותל, אלא איפשר לה, רק להגיש מסמך מטעמה שישולב בתשובת המדינה - עוזרו הבכיר של הרב לאו, הרב רפאל פרנק, משגר מכתב ארוך ומנומק ליועץ המשפטי של הרבנות הראל גולדברג, בו הוא מבהיר שוב את עמדת הרבנות הנחרצת, הדורשת ייצוג עצמאי בבג"ץ.

הסערה הנוכחית פרצה, לאחר שעד יום שני בשבוע הבא, המדינה צריכה להשיב לבג"ץ, מדוע מתווה הכותל שאושר בממשלה – לא מיושם בפועל, וכפי שעוסקת העתירה המרכזית שנידונה בבג"ץ. כזכור, המפלגות החרדיות דרשו מראש הממשלה את ביטולו של המתווה, וכפי שנחשף ב"בחדרי חרדים, נתניהו העלה הצעת פשרה, שהמתווה לא יבוטל אלא יוקפא והמציאות בשטח תישאר כפי שהיא.

בניגוד לדעתו של מנדלבליט, הרבנות הראשית ממשיכה לדרוש ייצוג עצמאי בבג"צ, "הרבנות עומדת על דרישתה לייצוג עצמאי שיאפשר לה לקבל את יומה בבית המשפט", כותב פרנק לגולדברג, "הסכמת היועץ המשפטי להביא את עמדת הרבנות בשאלת הסמכות בגוף תגובת המדינה - אף אם יובאו בתגובת המדינה גם כל טענות הרבנות לגוף העניין - אינה מספיקה. אין בכך ייצוג אמיתי ובטח לא מיטבי", טוען עוזר הרב לאו.

הוא מתייחס לטענת המחץ שהציגה הרבנות פעמים רבות, לדבריה, אין לבג"צ כלל את הסמכות לדון במתווה הכותל, זאת לאחר שמדובר בנושא דתי שיש בו פולחן, "הרבנות הראשית טוענת שהנושא אינו שפיט גם אם לא היה קיים דבר המלך, מצד עצמו נושא סדרי התפילה בכותל, המסורת, הפסיקה ההלכתית והאסור והמותר לפיה - הוא נושא דתי הלכתי מובהק, אשר לבית המשפט אין את הכלים להכריע בו", כתב.

פרנק מבהיר בהרחבה את עמדת הרבנות הראשית, נגד האפשרות שהנציגים החרדים, יתפשרו על מצב שבו הרפורמים ו'נשות הכותל', יקבלו את ה'כותל הדרומי', ושם הם יקיימו את תפילותיהם, "קיום תפילה וטקסים באופן שאינו עולה בקנה אחד עם המנהג וההלכה היהודית המסורה לאורכו של הכותל - מהווה חילול של המקום הקדוש ביותר ליהודים".

הוא מתמקד בהתנגדות החריפה של הרבנות נגד מתווה הכותל, וכותב כי "עמדת הרבנות היא כי אין תוקף להחלטת הממשלה על חלוקת הכותל, המכונה "מתווה הכותל", אשר עומדת בניגוד גמור להלכה ומהווה חילול של מקום קדוש".

בנוסף, עוזר הרב לאו תוקף בחריפות את העותרים לבג"ץ, הרפורמים ו'נשות הכותל' וטוען כי "עמדת הרבנות הראשית לאורך כל הדרך היא, כי הארגונים העותרים אינם מעוניינים בתפילה בתום לב, אלא בקידום מאבקים להכרה ממלכתית ברפורמה או מאבקים פמיניסטיים, על גבו של הכותל המערבי ועל גב הציבור הרחב המתפלל באתר הקדוש בכל יום ובכל שעות היממה".

בהמשך, חוטף מנדלבליט, מתקפה ישירה: "זאת עמדת הרבנות הראשית לישראל, שהיא הסמכות ההלכתית העליונה במדינה והגוף הממונה על ניהולו העליון של הכותל המערבי. בכל הכבוד הראוי, היועץ המשפטי לממשלה איננו מוסמך לשקול 'לשקול' את עמדת הרבנות הראשית. הרבנות הראשית היא הגורם המוסמך במדינה להכריע בסוגיות דתיות - הלכתיות, ולפיכך על היועץ המשפטי לממשלה לאשר לרבנות הראשית ייצוג עצמאי כדי שתוכלל להביע את עמדתה כראוי".

כזכור, הרבנות הראשית ובפרט הרב לאו – הם אלו שעמדו בראש המאבק התקשורתי נגד המתווה שאושר בתחילה בממשלה, בהסכמה שבשתיקה של הח"כים החרדים. לאחר קמפיין חריף ומשומן שהנהיג איש הרובע היהודי מתי דן, ארגון ליב"ה ועוד גורמים שונים – הח"כים התקפלו, נפגשו עם הרבנים הראשיים ורב הכותל הרב שמואל רבינוביץ והוחלט על גיבוש עמדה חדשה: ביטול מתווה הכותל.

הזועם המרכזי מהחלטת החרדים הוא מנדלבליט, שבמשך זמן רב, גיבש את מתווה הכותל, לאחר אין ספור פגישות עם הרפורמים, הקונסרבטיבים, והרב רבינוביץ. כעת, מנדלבליט משיב אש ודורס את עמדת הרבנות הראשית הדורשת ייצוג עצמאי וביטול מוחלט של המתווה.

יצוין, כי מחר בבוקר, יתקיים דיון בוועדת החוקה בכנסת, ביוזמת הח"כים אליעזר מנחם מוזס ובצלאל סמוטריץ, סביב דרישת הרבנות הראשית לייצוג עצמי בעתירות בעניין הכותל.

לסיום, מי שממשיך להציג עמדה נחרצת - אפילו יותר מזו של הח"כים החרדים, הוא ח"כ דודי אמסלם, שכזכור, וכפי שפורסם לראשונה ב"בחדרי חרדים" - הגיש הצעת חוק הכותל המערבי. אתמול כתב אמסלם: "לא מבין למה יהדות ארה"ב מתערבת בענייני הכותל. גם בג"צ לא אמור להתערב. אם מחר ירצו אנשים עם בגדי ים להתפלל בכותל, אז ניתן להם?".

עוד בנושא:
השר אזולאי במכתב חריף ליועץ המשפטי: "נחצו הגבולות האדומים"
פניה ליועץ: אין לבג"צ סמכות לדון במתווה הכותל
זעם חרדי על מנדלבליט: מסתיר מבג"ץ את עמדת החרדים בכותל
בעקבות 'בחדרי': תגובת הרב לאו עברה לבג"ץ
סוף: גפני ידרוש את ביטול מתווה הכותל
החרדים לנתניהו: דורשים את ביטול המתווה
חשיפה • הצעת הפשרה שהניח נתניהו בפני החרדים על הכותל
מתווה הכותל: השר הדתי מציג עמדה קיצונית

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
כמו רובינשטיין ,חובשי "כיפה" הם הכי מסוכנים. "והעמלקי יושב בארץ".. (ל”ת)
 07:36 19/06/2017
1
 
     מצלמות "בדירות חסד" לכלות התגלו דוקה בב"ב... (ל”ת)
זהירות 09:36 19/06/2017
 
     פגיעות בילדים ברוב הת"תים בב"ב (ל”ת)
מי מסוכן? 10:01 19/06/2017
 
     הגיע הזמן לעשות חשבן הנפש  
 10:26 19/06/2017

בס"ד זמן חשבון הנפש: מקינות לקינות הלכנו, מפשקויל-לפ ממכתב-למכת מאמת-לשקר, ומשקר-לאמת וחוזרין חלילה, על הר גבוה עלינו ובחדא מחתא ירוד ירדנו, כל השבוע היינו על רולר-קאוסט יעלו הרים ירדו בקעות וגו'. ראשי ישיבה בארה" משגרים מכתב חריף לראשי ישיבה בארה" אלו לאלו שואלים, אלו לאלו כותבים, יש גיוס או אין גיוס, אבל ראשי ישיבות בארה" אין להם תשובה ברורה, בגלל שכולם יודעים שיש גיוס בפועל, אז הם נותנים חצי תשובה שקר, אשכנזים מתמרמרים על הספרדים, והספרדים מעוררים את האשכנזים, עוד מכתב נכתב ונחתם, ובשעה יש מכתב נגדי עם הכחשה, הבהרה, אזהרה, שקרים ענקים, מיתד נאמן והמבשר, "הרמא עליהם נאמר שם רשעים ירקב.
אל בארקליס או לא? אדמורי ברוקלין שואלין ותמהין זה לזה, איה מקום כבודינו? הלנו אתם או לצרינו, נשתתף בצערן של ירושלים או נשב בביתינו? שוב כותבים מכתבים מהכא להתם ומהתם להכא, שלחו מתם אחינו שבגולה צאו והפגינו, ובשעה כותבים מסלבודקא לבלגיה שב ואל תעשה עדיף, ואנו אנה אנו באים?
הכינוס התחיל, ההצלחה עולה משעה לשעה, מדקה לדקה ומרגע לרגע, רבנים מגיעים, זקנים עם נערים יושבים באצטדיון על האיצטבאות וצופים על הסקרינים ובין הבינקלורים עוד אדמור מגיע, עוד מזקני ראש ישיבה מגיע, עוד רבי חולץ את הפלץ, מראה פנים שוחקות מול המצלמה, ועוד רב עולה על הדוכן, ועוד ועוד... השיא הגיע הרבי מבלגיה עם בגדי שבת משתתף, נצחון סוחף.
מתקדמות, בוכים ומוחים, דרשן מבורו פארק, ודרשן מבני ברק, נואם מארגנטינה, ושוב נואם ע"י הוק-אפ מירושלים עיה"ק בשם כל חברי הבד"ץ העדה, ציון במר תבכה וירושלים תתן קולה, המשגיח הקטן עולה לגדולה ונעשה ראש ישיבה בין לילה ליום, הקהל מילל ואנשי מעשה מתעוררים ורואים בחוש שיש גזירת גיות על בני תורה.
ממחרת הבוקר אור, דער בלאט פושט טלפים בשוק, ועוד גל של מכתבים מגיעים מכל הצדדים, הפעם זה באמעריקא גופא, גלי וואטצאפ רועדים שוב ושוב, כאב מצחיק לזה וצחוק מכאיב לאחר, אם השתתפת בהכינוס אתה מעלה חיוך ובת שחוק, ואם השתתפת בקינות אתה בוכה ובושה, זה חליפתך וזה כפרתך. הארוני לא מפרגן הצלחת אחיו, ולא רוצה ללכת להתפלל בש"ק ממש הצגה של ילד בן חמש למקרא וכו', כל המאמצים שהושקעו ע"י הבריונים של הארונים ממנרו, דגל התורה, אגודת ישראל, השטימניסטי וש"ס וכו' כדי לסכל את הצלחת העצרת לא עלו יפה. הקב"ה היה בעזרו שהעצרת יצא לפועל.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
הרב לאן חזק !!! (ל”ת)
גדי 08:16 19/06/2017
2
 
הפקידים נהיו שליטים??? איזה עולם הפוך..זקן...כיפה...הכל ריק!!! (ל”ת)
יאיר 08:33 19/06/2017
3
 
     הצבור החרדי מקפיד על דיני פקוח נפש בנהיגה? (ל”ת)
עולם הפוך 10:13 19/06/2017
 
תנו את הכותל לרפומיות, עם ישראל הבריא רוצה את העיקר את הר הבית  (ל”ת)
פליגמן  08:34 19/06/2017
4
 
     צריך היה כבר מזמן לבנות מרפאה על הר הבית לצורך מתן סיוע רפואי  
בלי שום קשר 10:35 19/06/2017

מיידי לנפגעי טרור מדקירות וזריקת אבנים על ידי פורעי החוק

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
     רשע --- מה הוא אומר מה העבודה הזאת לכם --- יש טרור (ל”ת)
הגדה של פסח 13:51 19/06/2017
 
האם מדובר בהכשרת הקרקע לכורסא בבית המשפט העליון/בג& ?  
סניוריטי 09:49 19/06/2017

שם כידוע, כמעט כל ענין שקשור בערכי היהדות בגדר ,פסול/טרף ושקץ תשקצנו' כמיטב מורשת אנטיוכוס

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
     נמאס מהוונדליזם הרוחני שמנסה להנהיג הרבנות על כלל עם ישראל  
יהדות זה קודם כל לימוד תורה עם חכמה 10:26 19/06/2017

כל עוד הדיינים בבתי הדין לא יהיו בקיאים בחכמת הרפואה לא יהיה פתרון למתווה הכותל ובשביל שזה יקרה צריך ללמד לימודי ליבה בתלמודי התורה החרדים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
מדוע לא ממנים דיינים לבתי הדין הרבניים שלמדו גם רפואה באוניברסיט  
אם-כן 09:54 19/06/2017

ומחייבים לימודי ליבה?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
מנדלבליט קיבל את האישור מהח"כ החרדיים. הם מסתתרים מאחוריו. כך שהוא יקבל את כל ההשמצות והביקורת. אז זה לא פייר לרדת על מנדלבליט. (ל”ת)
משחקים 10:04 19/06/2017
7
 
לעת עתה אין לרבנות את הסמכות ההלכתית בכדי להכריע בכל הסוגיות הדתיות  
לפי ספר שלטי הגיבורים מאת הרב פורטו-לאונה ממנטובה 10:04 19/06/2017

ההלכתיות במדינה גם בין היתר כיוון שהדיינים שמכהנים בבתי הדין הרבניים ברבנות הראשית לישראל לא עברו בחינות בקיאות בשבעים לשונות של הסנהדרין שיש להם רשות לדון באיסורי עבודה זרה גילוי עריות ושפיכות דמים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
נעים להכיר. ביבי נתניהו, עוכר ישראל הגדול בכל הזמנים (ל”ת)
נתן 10:07 19/06/2017
9
 
את הגוף הרקוב והמיותר הקרוי "ה את הרבנות הראשית&quo או הנבזים הראשיים&qu היה צריך כבר לרסק לפני שנים אין כאן מקום  
צורי 10:41 19/06/2017

מקום לגוף רקוב פושע ומיותר ששכם הוא לפחות כראש ממשלה. אלה מייצגים את הסחי אשר במוסד המושחת הזה. ולראיה ראו היכן מצוי מצגר והיכן בעתיד הלא רחוק יימצא בקשי דורון. אסופה עלובה של נהנתנים שחושבים שהם מייצגי האלוהים כאן. לכו לכם לכל הרוחות אתם מיותרים ונבלים.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10
 
מדינה אחת לשני עמים  
 10:41 19/06/2017

לא תהיה כאן מדינת הלכה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11
 
שלא מחייבים עדיין אנשים שעוברים בשער שכם מהרוב המוסלמי בעיר העתיקה  
שורש הטעות של הממשלה 10:43 19/06/2017

לשלם דמי מעבר דרך שער שכם בכדי לממן את האבטחה של המקום על ידי שוטרי מג"ב

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
12
 
קרינא דאגרתא איהו להוי פרוונקא  
QSD 11:55 19/06/2017

עוזר הרב הראשי , רק אתה עם הבוס שלך מכרתם את הכשרות לבג"ץ ,על כל הוראה שלכם בנושא כשרות מופיע "כפי הוראת הבג"ץ ,אז בבקשה תאכל לתאבון את מה שבישלת , ותן גם קצת לבוס שלך

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
13