close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
24.04.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

'"הרפורמית שאלה: "ולא יראו אותנו?"' • צפו בראיון

בראיון וידאו שהעניק היום הרב פרנק ל"בחדרי חרדים" הוא תוקף את מנדלבליט וטוען כי "התנגדותו צריכה עיון גדול", לדבריו, כפי שנטען, היות ומנדלבליט היה מעורב בשלב גיבוש המתווה - הרי שקשה לו כעת להתנתק ממנו • צפו בראיון

12
הדפס
תגיות: מתווה הכותלהחרדים

סערת מתווה הכותל: ביממה האחרונה, המאבק של הרבנות הראשית נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט - עלה שלב. הרב רפאל פרנק - עוזרו הבכיר של הרב הראשי הגר"ד לאו שיגר מכתב מנומק וחריף ליועץ המשפטי לרבנות הראל גולדברג שבו הוא מבהיר את עמדת הרבנות נגד מתווה הכותל.

בראיון וידיאו שהעניק היום הרב פרנק ל"בחדרי חרדים" הוא תוקף את מנדלבליט וטוען כי "התנגדותו צריכה עיון גדול", לדבריו, כפי שנטען, היות ומנדלבליט היה מעורב בשלב גיבוש המתווה - הרי שקשה לו כעת להתנתק ממנו.

"בגלל שמנדלבליט היה מעורב בשלב גיבוש המתווה - קשה לו להשתחרר מהעמדה הזו. יש לי צריך עיון גדול על ההתנגדות הגדולה שלו. עמדת הרבנות היא לא קיצונית, היא עמדת ההלכה, לא מדובר במשחק כדורגל אלא בהלכה ואין מקום אחד שמתיר תפילה מעורבת בבית הכנסת. כיום חברי הכנסת משתפים פעולה עם הרבנות הראשית כי הם מבינים שהיא עומדת בקו החזית.

בל הסוגיה היא יותר ממה שאנחנו מדברים עליו. מי שנכח כעת בישיבה ושמע את הדברים מפי מספר חברי כנסת שביד רמה – חלקם אפילו חובשי כיפות - מנצלים כל במה כדי להתקיף את כל נושא הדת בישראל, מדברים על הכותל והדיון עובר להיות על גיור ועל התנהלות בתי הדין, מכלול של דברים. אותם ח"כים מנצלים כל במה אפשרית כדי לתקוף את הרבנות הראשית והנהגותיה לדורותיה זה אומר דרשני, וזה אומר גם בדיוק מה המגמה של הדיון שאנחנו מנהלים פה.

הויכוח על הכותל אינו ויכוח על חופש הפולחן, אלא עוסק בשאלה של חופש ההפגנה.

אני אספר סיפור אחד, אולי זה יהיה חידוש למערכת שלא שמעו את זה מפי אף פעם. לפני קרוב ל-20 שנה, הייתי חבר בוועדה שדנה בנושא תפילת נשים בכותל, כשאליקים רובינשטיין קיים באותה תקופה כיועמ"ש, באחת מהישיבות שהייתה במבנה ברחבת הכותל הגיעו נשים שטענו שהן רוצות (להתפלל בכותל) ואני הצעתי "יש פה מקום קטן, קרוב לכותל, הכותל הקטן, תתפללו שם, תעשו מה שאתן רוצות, תנהלו את התפילה כפי שאתן רוצות". הדברים נשמעו אצל כולם, זה היה נשמע הגיוני ואז קמה אחת הנשים ואמרה "ולא יראו אותנו?" אמרתי "סליחה". ואז היא שאלה שוב. שאלתי, "רגע, זה הדיון שלנו? אתן הרי מדברות על חופש הפולחן, על קירבה לאבנים, על להתפלל קרוב יותר למקום. מה ההבדל בין המקום הזה למקום הזה?" אה.

"אז אמרתי ליועמ"ש באותו זמן "פה מתגלית האמת. הסוגיה איננה של חופש הפולחן, השאלה היא חופש ההפגנה". ומי ששמע את הדברים היום, זה רק מחזק את עמדתי. הצעקות שנשמעו בוועדת חוקה חוק ומשפט בדבר הניתוק של אותם אלו שכבר אנחנו יודעים, ששנים ניתקו את עצמם מיהדות. לא מדבר על זה, כמה יהודים נשארו מהרפורמים בארצות הברית. לא מדבר על נישואין אזרחיים. לא מדבר על כמה חתונות מעורבות של כמרים גויים. זו לא יהדות. זה הרס היהדות. זו שואה ליהדות".

צפו בראיון:


אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
מנדלבליט חרדי?  
מרדכי 14:02 19/06/2017

מה זה הכיפה השחורה שיש לו על הראש

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
     עדיף יהדות שיש בה ממש. מחרדיות. (ל”ת)
 19:33 19/06/2017
 
     קראות חרדיות רפורמה. וכולם בכלל תינוקות שנשבו. ועל כלל ישראל מוטל, לקרבם בעבותות אהבה. וישובו לדת האמת. (ל”ת)
אי"ש קרליץ. 19:40 19/06/2017
 
ועוד מעט יבוא הפישר הכלומניק התורן ויתקוף את שולחי דרבנן לחברי הכנסת -  (ל”ת)
 14:23 19/06/2017
2
 
הופעה מעולה  
 15:31 19/06/2017

אין על רפי פראנק. איש יקר. עוף נדיר במחוזותינו האמת של סבו הגדול רבי הערש פסח פראנק, זורמת בעורקיו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
     גם לנו לא איכפת באמת מקדושת הכתל. עובדה מוכנים ובכיף לתת להם את הכתל הקטן...אלא מאי ? בגדול לא. למה ? כדי שלא יראו אותם....אז מה שחשוב לנו חשוב להם.. (ל”ת)
קצת הגינות רבותי. 14:33 20/06/2017
 
לצורך מתן סיוע רפואי לנפגעי טרור מזריקת אבנים וסכינים ברחבת הכותל או על הר הבית? (ל”ת)
מדוע הרבנות לא מאפשרת בניית מרפאה 15:32 19/06/2017
4
 
שעורר הרב דוויס באנגליה? (ל”ת)
ומה עמדתו של כבוד הרב בנוגע למחלוקת 15:45 19/06/2017
5
 
ולתרום כספים לצורך בניית מרפאה לטיפול בנפגעי טרור על הר הבית (ל”ת)
על הרבנות הראשית לישראל לתרום את חלקה בבניין הארץ 15:51 19/06/2017
6
 
הרפורמים הם נבלות סרוחות שנקווה שיפוג ריחן במהרה (ל”ת)
 18:40 19/06/2017
7
 
רפורמים  
מייקל 06:00 20/06/2017

לדעתי הרב פרנק גרוע יותר מהרפורמים צריך לשאול מה הוא עשה בזמנו שהיה מזכירו האישי של הרב לאו האבא בנושא כשרות שחיטת חוץ לארץ במסגרת יבוא הבשר לא פעם ולא פעמיים שהייתי נוכח שם בשחיטה היו בעיות חמורות של חריפות ובקשתי להיכנס לרב לאו האבא והוא מנע ממני זאת בכדי לשמור על שקט תעשייתי טול קורה מבין עיניך לפני שאתה מוציא את המילה רפואיים אתה אינך מחפש אלא כותרות כמו הרב לאו הבן.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
רפורמים  
מייקל 06:02 20/06/2017

אני מקווה שאתם תפרסמו את התגובה ולא גם אתם נגועים משיקולים ענייניים .

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9