close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
17.03.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

מתווה הכותל: החרד"לים מגבים את הרב לאו - החרדים לא

פרשת מתווה הכותל: בעוד הח"כים החרדים מהססים, מי שנחלץ לגבות את עמדת הרב הראשי הרב דוד לאו הם השר אורי אריאל וחבר הכנסת סמוטריץ'. השניים הודיעו כי הם מתנגדים להצעות הפשרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנחשפו ב'בחדרי'

5
הדפס
תגיות: מתווה הכותלאקטואליה
הרב דוד לאו. צילום: שלומי כהן
הרב דוד לאו. צילום: שלומי כהן

נמשכים חילוקי הדעות בפרשת 'מתווה הכותל': כזכור וכפי שדוחח ב'בחדרי חרדים', הנציגים החרדים העלימו עין ובהסכמה שבשתיקה אפשרו למתווה הכותל לעבור, והדבר עורר עימות.

הנציגים הסבירו אז, כי 'עזרת ישראל' היא רחבה שמיועדת לרפורמים, וכבר קיימת זה שנים, ומדובר בשינויים שאינם מחייבים מאבק, מלבד הנקודה היחידה הבעייתית שעליה הקימו קול זעקה מיד: ההכרה הרשמית ברפורמים, באמצעות שיבוצם לתפקיד בגוף החדש לניהול הרחבה.

ואז פרץ קמפיין ציבורי, בעיקר מכיוון גורמים חרד"ליים, הנתמכים בראש ישיבת 'הר המור' הרב טאו, שקיבלו בהמשך חיזוק מהרב הראשי הרב דוד לאו, שטען כי לא התייעצו עמו קודם להעברת המתווה. הוא יצא בקול רעש גדול נגדו ודרש את ביטולו. ברקע, שאלת הסמכות, מי מחליט בעניין ועם אלו רבנים היו צריכים הנציגים להתייעץ.ראיון עם הרב פרנק

בינתיים, במהלך השנה האחרונה, הגיעו החלטות ביניים של בג"צ בדיונים אחרים הכרוכים לנשות הכותל, מהם התגלה לאיזה כיוון בג"צ מכוון דרכו וכאן נשאלה השאלה - האם ניתן בכלל לדרוש את ביטול המתווה לחלוטין והפקרת הזירה לבג"צ שיקבל הכרעה, או שניתן למצוא דרך אמצע כהצעת ראש הממשלה, המקפיאה את המצב הקיים וממילא פותרת את הבעיה המרכזית - לא מעניקה לרפורמים הכרה.

עמדת הרב לאו נותרה נחרצת ולוחמנית - לפעול לביטול המתווה לחלוטין, ולדרוש ייצוג בבג"צ מטעם הרבנות - דרישה שעד עתה לא מקבלת מענה מהיועמ"ש מנדלבליט, לו הסמכות והאפשרות לצרף משיבים, או בהחלטה חריגה אחרת של בג"צ. עמדה זו סוברת שיש להלחם ולהביא לביטול המתווה לחלוטין, ואולי אפילו ביטול המצב הקיים לפיו יש לרפורמים רחבה נפרדת. עמדה קיצונית שכאמור במקורה מגיעה מהחוגים החרד"ליים.

עמדת הרב לאו, שפורסמה הבוקר בהרחבה, בין היתר בראיון של עוזרו הרב פראנק, לא קיבלה עד עתה תמיכה פומבית ורשמית מצד הנציגים החרדים, אשר עסקו היום בעניין אחר, והוא 'מאבק השבת המתחדש' על עבודות תשתית בשבת - משבר עליו דווח לראשונה בתחילת השבוע שעבר ב'בחדרי'. הנציגים החרדים פועלים אל מול מנדלבליט, כדי להשיג שעמדת המדינה שתוצג בפני בג"צ, תהיה עם כמה שפחות נזקים, זאת מפני החשש בהחלטה שרירותית של בג"צ שעלולה להיות הרת אסון עוד יותר מהמצב הקיים.

מי שכן נחלץ לגבות את עמדת הרב לאו, אלו הנציגים שהכי מזוהים עם הציבור החרד"לי בכנסת - השר אורי אריאל וחבר הכנסת סמוטריץ'. הם הודיעו הערב כי הם יוצאים נגד הצעות הפשרה של נתניהו שנחשפו ב'בחדרי'.

סמוטריץ' ואריאל התייצבו וגיבו את הדרישה של הרב לאו, מול ראש הממשלה. הם הודיעו כי שלחו מכתב דחוף לראש הממשלה בדרישה כי יפעל לאפשר יצוג משפטי עצמאי לרבנות הראשית בסוגיה.

במכתב ציינו: "הכותל המערבי הוא מקום קדושה ותפילה לכל עם ישראל, בכל הדורות, מאז חורבן הבית הוא המקום המאחד ביותר עבור עם ישראל כולו ובו כל אחד ואחת מרגישים את השייכות שלהם למסורת ארטכת השנים של עם הנצח"

״אנו פונים אליך לא לאפשר לגורמים קיצוניים מעבר לים לפגוע באחדות עם ישראל ובמסורת ארוכת השנים שלנו.״

השניים ציינו כי למרות שנכון שיהיה יצוג אחיד הרי שכאן מדובר במקרה חריג: "אין לנו כל ספק כי המקרה הנוכחי הוא חריג ומחייב להביא בפני בית המשפט את עמדתה של הרבנות הראשית ועמדת ההלכה היהודית"

עוד בנושא:
חשיפה • הצעת הפשרה שהניח נתניהו בפני החרדים על הכותל
מחריף המאבק בין הרב לאו למנדלבליט: "איננו מוסמך"
'"הרפורמית שאלה: "ולא יראו אותנו?"' • צפו בראיון

מחר דיון

הרב לאו – כזכור הצטרף למאבק נגד 'מתווה הכותל' לאחר קמפיין חריף ומשומן שהנהיג איש הרובע היהודי מתי דן, ארגון ליב"ה ועוד גורמים שונים. אז – הח"כים התקפלו, נפגשו עם הרבנים הראשיים ורב הכותל הרב שמואל רבינוביץ והוחלט על גיבוש עמדה חדשה.

יצוין, כי מחר בבוקר, יתקיים דיון בוועדת החוקה בכנסת, ביוזמת הח"כים אליעזר מנחם מוזס ובצלאל סמוטריץ, סביב דרישת הרבנות הראשית לייצוג עצמי בעתירות בעניין הכותל.

לסיום, מי שממשיך להציג עמדה נחרצת - אפילו יותר מזו של הח"כים החרדים, הוא ח"כ דודי אמסלם, שכזכור, וכפי שפורסם לראשונה ב"בחדרי חרדים" - הגיש הצעת חוק הכותל המערבי. אתמול כתב אמסלם: "לא מבין למה יהדות ארה"ב מתערבת בענייני הכותל. גם בג"צ לא אמור להתערב. אם מחר ירצו אנשים עם בגדי ים להתפלל בכותל, אז ניתן להם?".

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
קראות, רפורמה, חרדיות. וכולם בכלל תינוקוס' שנשבו. ועל כלל ישראל מוטל, לקרבם בעבותות אהבה. וישובו לדת האמת. (ל”ת)
אי"ש קרליץ, קיידן-בני-ברק. [מושבה חדשה בארה&q 23:36 19/06/2017
1
 
מרוב כותל שכחנו את העיקר את הר קדשנו המחולל בידי אויבנו את הר הבית (ל”ת)
לסקר 23:53 19/06/2017
2
 
החרד"לים-מקפידים כמו חרדים ואוהבי א"י גדולים -לקחו את הטוב מכל מגזר לעילא ולעילא (ל”ת)
כל הכבוד להם 01:19 20/06/2017
3
 
חברי כנסת חרדים= הבלוף הכי גדול שהיה מאז ומעולם  
בן נעים זמירות ישראל.  01:40 20/06/2017

בעם ישראל. כופרים אחד אחד בעלי תחפושות נוכלים מקצוענים. מסמאים עיני רבניהם מורדים אויבי ה' שכל כשרונם השגת תקציב וגביית עמלה 30% במזומן. כל נגע רע וכל חולי מצרים וכל מדוי מצרים עליכם ועל היועמש ןיתעצמו הרדיפות עליכם באכזריות חורי אף וזעם עליכם מעבר לזו ימח שמו של כל מי ששם כבודו בראש ושותק במטרה להכשיל מלחמת מצוה זו כי לא הוא יזם אותה או שמחמת תמיכתו בהבשתיקה ואם כך יריביו המדומיינים גרמו לו לחזור בו ולהודות בטעות אומללה וזאת כבודו הנתעב אינו מאפשר. . לזה לא תהיה תקנה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
שנאת חינם  
רפאל 07:07 20/06/2017

שבגללה נחרב בית המקדש. שנאת האחר והשונה ממשיכה להיות הפרקטיקה היומיומית סביב השריד המקודש מבית המקדש. לא למדנו כלום. ואנחנו הולכים בדרכי הקנאים וצרי המוח בעם ישראל. מי יתן לנו רבן יוחנן בן זכאי של דורינו שיחלץ את העם היהודי מצוקתו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5